مقاله آقای فرزاد داداش زاده
اثر دو برنامه تمرین موازی شش و هشت هفته‌ای بر برخی شاخص‌های آمادگی جسمانی و تغییرات سطوح سرمی کورتیزول و پروتئین واکنشی C فوتبالیست‌های نوجوان

فرزاد داداش زاده - دکتر ارسلان دمیرچی

هدف از پژوهش حاضر، مقایسه اثر دو برنامه آماده‌سازی شش و هشت هفته‌ای بر شاخص‌های آمادگی جسمانی، تغییرات کورتیزول و پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (CRP-hs) در فوتبالیست‌های نوجوان بود.


>>> به ادامه مطلب مراجعه کنید <<<


تمام تمرینات انجام شده دو گروه شش و هشت هفته ای مشابه با یکدیگر بود و فقط زمان بندی شدت و مدت انجام تمرینات درحجم شش یا هشت هفته بین دو گروه متفاوت بود. شدت انجام تمرینات بر اساس درصدی از ضربان قلب بیشینه محاسبه شد. سه هفته نخست هر دو گروه به تمرینات عمومی اختصاص یافت که شامل سه جلسه تمرین در هفته به مدت ۹۰ دقیقه بود. هر جلسه از تمرینات عمومی با گرم کردن(دویدن، پاس کاری با توپ و حرکات کششی) شروع شده و با سرد کردن (حرکات کششی انفرادی و دو نفره) در انتهای جلسه به اتمام می رسید. شدت تمرینات گروه ها در هفته نخست برابر با ۵۰-۵۵ درصد، هفته دوم ۵۵-۶۰ درصد و هفته سوم ۶۵-۷۵ درصد بود. 

تمرینات اصلی هوازی در این مدت شامل تمرین اینتروال هوازی ، کار با توپ و بازی فوتبال بود. . تمرینات مقاومتی شامل تمرینات پلایومتریک ،  تمرین شنا سوئدی و دراز و نشست بود. 

در هر دو گروه از نظر مقادیر VO2max، سرعت، دراز و نشست و شنا سوئدی بهبود معنی‌داری نسبت به مقادیر پیش از دوره مشاهده شد. غلظت کورتیزول گروه هشت هفته‌ای نسبت به پیش از دوره کاهش یافت ، اما تغییر معنی‌داری در گروه شش هفته‌ای مشاهده نشد. از نظر مقادیر سرمی hs-CRP، تفاوت معنی‌داری بین مقادیر پیش و پس‌آزمون گروه‌ها به‌دست نیامد. همچنین، در هیچ‌یک از متغیرهای اندازه‌گیری شده، تفاوت معنی‌داری بین دو گروه مشاهده نشد. 

چالشی را که ورزشکاران و مربیان پیش روی دارند تعیین نوع و حجم مطلوب تمرین است که با رعایت آن، اجرای ورزشی به‌شکل بهینه درآمده و از بروز سازگاری‌های منفی پیشگیری می‌شود. تمرین همزمان چند دستگاه تولید انرژی و اجرای همزمان چند نوع تمرین، تمرین موازی نامیده می‌شود. متخصصان علوم ورزشی تمرین موازی را به‌عنوان یک روش تمرینی جدید که مجموعه‌ای از عوامل آمادگی جسمانی را در بر دارد معرفی کرده‌اند. حجم این تمرینات از جمله متغیرهایی است که می‌تواند بر سازگاری‌های فیزیولوژیکی ایجاد شده اثرگذار باشد. 

یکی از سازگاری‌های مهم فیزیولوژیک به دنبال دوره تمرینات ورزشی، سازگاری هورمونی است. شدت و حجم تمرین و همچنین، سن و سطح آمادگی ورزشکاران اثرات متفاوتی بر سیستم غدد درون‌ریز دارد.. کورتیزول از جمله هورمون‌هایی است که همواره در بررسی شرایط التهابی مورد پژوهش قرار گرفته و با اثرات ضد التهابی خود به‌عنوان تنظیم کننده عصبی–هورمونی دستگاه ایمنی عمل می‌کند. تمرینات با حجم بالا، با توجه به وضعیت تمرینی افراد ممکن است موجب افزایش ترشح کورتیزول شود. با وجود این، تمرینات موازی می‌تواند موجب کاهش روند افزایشی وضعیت کاتابولیکی ناشی از تمرینات استقامتی شود ، اما اطلاعات کافی در مورد فوتبالیست‌های نوجوان وجود ندارد. 

از طرف دیگر، شواهد علمی آغاز بروز عوامل خطرساز قلبی‌عروقی را از دوره کودکی و نوجوانی، به‌ویژه با ملاحظات تغییرات شاخص توده بدن (BMI) و سبک زندگی خاطر نشان کرده‌اند. مقادیر سرمی پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hs-CRP) در ورزشکاران نسبت به افراد غیرورزشکار کمتر است که به‌عنوان یک معیار حساس التهاب سیستمی شناخته شده و افزایش سطوح آن با افزایش خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی در ارتباط است. 

بحث و نتیجه‌گیری 

در بخش تغییرات درون‌گروهی عوامل آمادگی جسمانی هر دو گروه شش و هشت هفته‌ای، بهبودی در مقادیر VO2max، سرعت، دراز و نشست و شنا سوئدی نسبت به مقادیر پیش از دوره مشاهده شد. این نتایج نشان دادند شش هفته تمرین موازی موجب افزایش توان هوازی فوتبالیست‌های نوجوان می‌شود. در پژوهشی گزارش شد ۱۲ هفته تمرین موازی می‌تواند VO2peak و استقامت عضلات شکم (تعداد دراز و نشست) پسران نوجوان را افزایش دهد. پژوهشگزان نشان دادند انجام تمرینات موازی به مدت هشت هفته منجربه بهبود رکورد سرعت ۱۰ و ۳۰ متر فوتبالیست‌های حرفه‌ای می‌شود. 

در مقایسه با حجم هشت هفته‌ای، به‌نظر می‌رسد یک دوره تمرینات موازی شش هفته‌ای ضمن عدم تغییر تعادل آنابولیک و hs-CRP، می‌تواند حجم تمرینی بهینه و مطمئنی برای بهبود آمادگی جسمانی نوجوانان فوتبالیست باشد. 


منبعمجله سوخت و ساز ورزشی دانشگاه گیلان 

نویسندگانفرزاد داداش زاده کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت – ارسلان دمیرچی استاد گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه گیلان  
جديدترين اخبار ورزشي
تاریخ انتشار: نا شناخته
جستجو باشگاه فوتبال پرسپوليس رشت به مديريت بهزاد داداش زاده

نمایش وضعیت در یاهو


منوي اصلي
ايجاد سايت توسط : حافظ رايانه تصوير
Designed: www.hafezrayaneh.com
تمام حقوق برای سايت آكادمي فوتبال پرسپوليس رشت محفوظ است.
بهترین حالت نمایش دقت 768*1024 به بالا ميباشد.
این سایت تابع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران میباشد.
زمان بازسازي صفحه :0.1133 ثانيه, 0.0245 براي هر جستجو . حافظه مصرف شده :2,053كيلو بايت